top of page

KURZ *PILATES A VÝVOJOVÁ KINEZIOLOGIE *

 

Když se narodíme, všechno tím začíná……

Když se narodíme, začíná úžasný první rok našeho života. Úžasný v tom, že naše tělíčko projde během jednoho roku několika zlomovými obdobími, co se týče pohybového vývoje.

Od té doby, co vidíme, je naším motorem vývoje touha dostat se k předmětu našeho zájmu.

Pokud se náš pohyb nevyvíjí fyziologicky správně, vytváříme si náhradní mechanizmy.  Ty se fixují a další aktivitou jen posilují. Pokud se tento směr vývoje nepodaří zastavit a poté nasměrovat správným směrem, neseme si tyto náhradní neboli chybné pohybové vzory celý život. Běžně se pak stává, že tento náš nějaký pohybový návyk vnímáme jako správný a ten správný jako naopak ten špatný. Tělo si prostě zvyklo. Vývojová kineziologie podle MUDr. Koláře se věnuje právě tomuto tématu. Prvnímu roku našeho života a našemu pohybu v něm. A přestože má každý z nás nějakou tu „chybičku“ na kráse, tak na ni lze zapracovat a změnit ji k lepšímu. Má to samozřejmě své limity, ale lidské tělo je tvárné a buňky mají paměť. Pamatují si to správné, i když to nebylo využito či to bylo potlačeno. Lze to opět přibrat do repertoáru. Dá to práci, někdy dost značnou, přeučit či naučit se něco, co nám bylo vlastně přírodou dáno, ale z jakýchkoli důvodů jsme to v prvním roce „obešli“. Je to mnohdy i zábavné cvičení, kdy se vracíme do svých dětských let a koulíme se po podlaze ve snaze zaujmout pozici, která pro nás byla v prvních měsících našeho života naprosto přirozená.

A tu, která nám už tehdy nějak nešla, tak se nyní snažíme naučit. Pojďte se mnou znovu objevovat náš přirozený i když dávno zapomenutý pohyb. Těším se na Vás.

happy-1170988_1280.png
bottom of page